Z pewnością każdy użytkownik kominka chciałby z niego korzystać bez obaw, że rozpalony ogień mógłby zagrażać bezpieczeństwu domowników. Aby tak się stało, cała instalacja musi być zbudowana według odpowiednich zasad. Wiele zależy od wyboru właściwych elementów do budowy kominka, ale nie można zapominać o warunkach dotyczących samego użytkowania. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami bezpiecznego korzystania z instalacji kominkowej.
Jak zadbać o bezpieczeństwo korzystania z kominka?
Jedną z podstawowych zasad, jakich powinni przestrzegać wszyscy właściciele kominka, jest użytkowanie instalacji zgodnie z instrukcją. Decydując się na montaż gotowego wkładu, otrzymasz od producenta dokładne wytyczne dotyczące prawidłowej obsługi. W razie wątpliwości upewnij się, czy nie popełniasz jakiegoś błędu. Bezpieczny kominek musi być także regularnie poddawany przeglądom kominiarskim. Pamiętaj o zaplanowaniu wizyty specjalisty nie tylko wtedy, gdy instalacja przestaje prawidłowo działać. Lepiej zapobiegać awariom, decydując się na regularne usługi. Profesjonalista może skutecznie przeczyścić komin i zadbać o jego idealną drożność. W ten sposób zyskasz pewność, że zamontowana instalacja korzysta z cyrkulacji powietrza na najwyższym poziomie. Regularne przeglądy kominiarskie pozwalają przygotować kominek do sezonu grzewczego, zapobiegając ewentualnym problemom. Oczywiście na bezpieczeństwo wpływa także jakość poszczególnych elementów całej instalacji. Ważna jest przede wszystkim szyba kominkowa, która musi być odporna na działanie skrajnie wysokich temperatur. Polecamy żaroodporne szkło kominkowe wytrzymałe do 800 stopni Celsjusza.
Jakie paliwo wybrać do kominka?
Z myślą o utrzymaniu ciepła w całym pomieszczeniu należy zdecydować się na odpowiednio efektywne paliwo. Niestety, nie każdy wariant okaże się odpowiednio dobrym wyborem. Znakomitym rozwiązaniem jest przede wszystkim drewno. Dzięki temu surowcowi nie tylko skutecznie podwyższysz temperaturę panującą w domu, ale także zadbasz o przytulną atmosferę. Możliwość podziwiania tańczących płomieni na drewnianych belkach przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom błogiego relaksu (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Musisz jednak pamiętać, aby opał był odpowiedniej jakości, co jest ważne również w kontekście bezpieczeństwa. Nie należy decydować się na drewno w postaci przemoczonych szczapek. Wilgotne kawałki nie tylko zmniejszają efektywność palenia, ale dodatkowo sprawiają, że z kominka wydostają się szkodliwe substancje. W trosce o zdrowie musisz pamiętać, aby opał zawsze był suchy i pochodził od sprawdzonych gatunków drzew. Szczególnie polecamy szczapki dębowe, bukowe oraz z grabu.
Jak zadbać o szczelność kominka?
Niewątpliwie bezpieczny kominek powinien pozostać idealnie szczelny, aby nie wydostawały się z niego potencjalnie szkodliwe substancje. Jeśli w jego konstrukcji powstaną drobne szczeliny, cała instalacja przestanie sprawdzać się w swojej roli. Pod tym kątem musisz wziąć pod uwagę nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale także mniejszą efektywność grzewczą. Na szczęście z łatwością możesz zapobiec utracie szczelności kominka. Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania jest regularne sprawdzanie uszczelnienia. Zaleca się jego wymianę przed każdym kolejnym sezonem, dbając o nową ochronę drzwi i szyby. Musisz także pamiętać o tym, aby przed pierwszym rozpaleniem ognia w nowym roku dokładnie oczyścić całą instalację z pozostałości popiołu i lub niedopalonych kawałków drewna. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ zalegające zabrudzenia mogą doprowadzić do zadymienia Twojego domu.
Bezpieczny kominek w salonie – o czym pamiętać?
Czy wiesz, że na bezpieczeństwo korzystania z kominka wpływa również odpowiednia aranżacja danego pomieszczenia? Dlatego też należy pamiętać o zachowaniu optymalnych odległości pomiędzy całą instalacją a meblami i pozostałymi elementami wyposażenia. Przyjmuje się, że muszą one być dopasowane do ilości emitowanego ciepła. Większość kominków nagrzewa się nawet do 100 stopni Celsjusza. W takim przypadku meble, które mamy w tym samym pomieszczeniu powinny znajdować się w odległości nie mniejszej niż 80 cm. Istotny jest także wybór odpowiedniej podłogi. Pod żadnym pozorem nie można montować kominka bezpośrednio na panelach lub powierzchni wykonanej z drewna. Taka instalacja szybko przyczyni się do pożaru, stanowiąc realne zagrożenie bezpieczeństwa. Na szczęście dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom z łatwością możesz ochronić podłogę przed bezpośrednim kontaktem z ciepłem kominka – wystarczy zastosować efektywną izolację. Polecamy szyby pod kominek, które gwarantują skuteczne zabezpieczenie. Są one dostępne w różnych kształtach i wielkościach, co dodatkowo pozwala dostosować je do konkretnej aranżacji wnętrza.
Pamiętaj o zasadach korzystania z instalacji kominkowej, aby Twój wymarzony kominek był w stu procentach bezpieczny. Nie zostawiaj rozpalonego ognia pod nieobecność domowników i dbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza. Bezpieczny kominek musi być drożny, a do jego rozpalenia należy stosować suchy opał o wysokiej jakości. Podstawowe zasady użytkowania powinny być priorytetem dla każdego amatora błogiego relaksu przed tańczącymi płomieniami.