Szyba do kominka z dekorem

Szyba do kominka z dekorem


Słowo dekorieren po niemiecku to tłumacząc je na język polski czasownik udekorować. Zatem słowo dekor to inaczej ornament, wzór. Używa się go przeważnie mówiąc o wyrobach ze szkła. Szyba do kominka z dekorem to więc szyba z dekoracją, zwana inaczej szybą do kominka z malowaniem czy szybą do kominka z ramką.

Szkło kominkowe można dekorować różnymi kolorami farb, które są przystosowane specjalnie do ceramiki. Farby takie są odporne na wysokie temperatury.

Najpopularniejszym dekorem na szybach kominkowych jest pas, który nanosi się na dolną część szkła, na jej trzy części bądź maluje się wokół całej szybki. To malowanie dookoła nazywa się często ramką.

Pas, który maluje się ma zwykle 60 mm. Malowanie wykonuje się jednolitym kolorem – my tak je wykonujemy – bądź tak zwaną gradacją. To drugie malowanie to są na przykład stopniowo zmniejszające się kropki (może masz takie w szybie od piekarnika – sprawdź jak chcesz).

Kolorem, którym najczęściej wykonuje się dekor jest głęboka czerń – patrząc na paletę RAL jest to kolor o numerze 9005 (ang. Jet black). Barwa ta potrafi ukryć wybrane techniczne części ramy. Przy tym nadaje wrażenie powiększenia płomienia.

Uwaga: Dekor w szkle kominkowym powinien znajdować się na wewnętrznej stronie.