Po rozpaleniu w kominku czujesz nieprzyjemny zapach wędzonki? A może charakterystyczny zapach unosi się w przestrzeni domu nawet na długo po wygaśnięciu ognia? Wędzony zapach z kominka może być spowodowany wieloma czynnikami. Zastanów się, czy nie popełniasz błędów przy użytkowaniu kominka, które mogą wpływać na powstawanie nieprzyjemnej woni. Czasami wystarczy zmienić opał lub dokładnie przeczyścić całą instalację, aby pozbyć się aromatu wędzonki.
Palenie mokrym drewnem a wędzony zapach w kominku
Czy wiesz, że nieodpowiednio przygotowany opał może być kluczową przyczyną nieprzyjemnego aromatu z kominka? Jeśli decydujesz się na palenie drewnem, koniecznie zadbaj o jego wysuszenie. Najlepiej wybierać szczapy sezonowane, które utraciły swoją naturalną wilgoć. Świetnym rozwiązaniem są przede wszystkim kawałki drzew liściastych, ponieważ mają one stosunkowo niską zawartość żywicy w porównaniu z gatunkami iglastymi. Dlaczego nie wolno palić mokrym drewnem w kominku? Głównym powodem jest powstawanie tak zwanego kreozotu. Pod tą nazwą kryje się smoła drzewna, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do pożaru całej instalacji kominkowej. Dzieje się tak przez odparowywaną z drewna wilgoć, ponieważ wchodzi w interakcję z dymem. Sam kreozot zbiera się w różnych częściach kominka, w tym w trudno dostępnych powierzchniach ścianek. Warto podkreślić, że jego obecność wiąże się nie tylko z wędzonym zapachem, ale to także realne zagrożenie dla zdrowia. Kreozot przedostaje się przez ścianki kominka, co z uwagi na rakotwórcze właściwości smoły drzewnej jest szczególnie niebezpieczne. Podsumowując, niekiedy wystarczy zamienić paliwo na odpowiednio suche drewno, aby zapomnieć o nieprzyjemnym, wędzonym fetorze.
Czy wyziębiony komin wpływa na wędzony zapach w kominku?
Bardzo często nieprzyjemne zapachy z kominka są spowodowane nieodpowiednim zabezpieczeniem całej instalacji. Charakterystyczny, wędzony aromat może wydobywać się na skutek znacznego wyziębienia całej instalacji. Na szczęście również w tej sytuacji szybko znajdziesz skuteczne rozwiązanie. Wystarczy zastosować docieplenie kominka, które pomoże przeciwdziałać powstawaniu zwiększonych ilości pary wodnej. W tym celu najlepiej użyj wełny mineralnej. Ocieplenie instalacji w newralgicznych miejscach powinno szybko rozwiązać problem z nieprzyjemnym zapachem.
Przeczyszczenie kominka intensywnym paleniem – czy jest skuteczne?
Inny sposób na pozbycie się wędzonego zapachu z kominka to intensywne palenie. Zaleca się, aby co najmniej przez trzy dni nagrzewać w nim z dużą ilością opału. W ten sposób można skutecznie osuszyć wnętrze komina, doprowadzając do wypalenia zalegających w jego wnętrzu zanieczyszczeń. W efekcie pozbędziesz się pozostałości, które były źródłem nieprzyjemnego zapachu. Warto podkreślić, że dzięki temu można również usunąć zabrudzenia przylegające do szyby kominkowej. Po ugaszeniu ognia najlepiej dodatkowo wyczyścić drzwiczki za pomocą specjalnego płynu. Pamiętaj, że dbanie o czystość instalacji kominkowej jest dobrym sposobem na przeciwdziałanie drażniącym fetorom.
Brak ciągu kominowego – przyczyna wędzonego zapachu z kominka
Niekiedy pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z kominka jest spowodowane brakiem odpowiedniego ciągu kominowego. Jeśli coś zaburza efektywne działanie instalacji, to mogą osadzać się w jej wnętrzu substancje wydzielające charakterystyczny zapach. Często jest to uzależnione od zbyt małej ilości powietrza w kominku. Problem dostrzega się przede wszystkim przy rozpalaniu, gdy nierozgrzany komin zaburza płynność ciągu. Jak temu zapobiec? Wystarczy zadbać o nawiewanie powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się instalacja. Dobrym wyborem może być zainstalowanie nowoczesnego nawiewnika – najlepiej przytwierdzić go nad oknem. Warto wcześniej przekonać się, czy wspomniane rozwiązanie rzeczywiście sprawdzi się w danej sytuacji. W tym celu wystarczy lekko otworzyć okno znajdujące się w pobliżu kominka, co powinno zwiększyć efektywność spalania opału. Czasami jednak nawet nawiewnik nie jest w stanie wyeliminować problemu ze zbyt małym ciągiem kominowym. W takiej sytuacji należy zdecydować się na przymocowanie nasady kominowej lub profesjonalnego wentylatora – oba urządzenia doskonale pomagają w wyregulowaniu ciśnienia w kominie.
Nieszczelny komin a wędzony zapach z kominka
W często używanych instalacjach kominkowych mogą pojawiać się nieszczelności. Niestety, są one jedną z przyczyn pojawienia się nieprzyjemnego, wędzonego zapachu, dlatego należy skutecznie rozwiązać ten problem. Zazwyczaj konieczne jest odnowienie komina, aby zakryć mikropory emitujące fetor do wnętrza domu. Wystarczy położyć na nim nowy tynk, co powinno wyeliminować wędzony aromat.
Zastanów się, co może być źródłem wędzonego zapachu z Twojego kominka i zastosuj odpowiednie rozwiązania. Kompleksowe odnowienie instalacji kominkowej, docieplenie komina, zmiana opału na dobrze wysuszone drewno lub poprawienie ciągu kominowego – to przykładowe sposoby, które mogą okazać się skuteczne.
Przeczytaj także: https://szybakominkowa.pl/porady/bezpieczny-kominek-czyli-jaki/