Drewno jest jednym z najczęściej wybieranych opałów do kominka. Wybieramy je zarówno ze względu na efektywność w ogrzewaniu domu, jak i z uwagi na walory estetyczne. Nie każdy jednak wie, że nieodpowiednie używanie tego surowca może znacząco wpłynąć na długość ogrzewania. Często nieświadomie doprowadzamy do duszenia dopływu powietrza lub nieprawidłowo dokładamy drewna. Warto wyeliminować tego typu błędy, aby zadbać o satysfakcjonującą efektywność spalania.
Drewno do kominka – jakie wybrać?
Nierzadko główną przyczyną niskiej wydajności kominka jest stosowanie nieodpowiednich gatunków drewna. W tym zadaniu najlepiej sprawdzają się surowce pochodzące z drzew liściastych, ponieważ iglaste gatunki posiadają zbyt dużą ilość żywicy. Nie należy również sięgać po mokre kawałki, dlatego bardzo ważne jest tak zwane sezonowanie drewna. Suchy opał doskonale sprawdza się w swojej roli i pozwala zadbać o długotrwałe ogrzanie danej nieruchomości. Oczywiście nie bez znaczenia jest także wybór właściwych wielkości drewnianych elementów. Przyjmuje się, że przy rozpalaniu zastosowane polana powinny mieć średnicę w granicach od 2 do 4 cm. Szczególnie na tym etapie należy pilnować dokładnego wysuszenia materiału. Nieodpowiednio dobrane sprawią, że będziesz musiał dokładać nowych materiałów na rozpałkę i tym samym częściej otwierać drzwi kominkowe. W efekcie cała instalacja nie utrzyma ciepła na długo.
Efektywne palenie w kominku a dokładanie drewna
Zastanawiałeś się, czy we właściwy sposób dokładasz drewno do swojego kominka? Jeśli nowy opał kładziesz w złym miejscu, musisz liczyć się z jego szybszym spalaniem i tym samym z utratą efektywności kominka. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie możesz doprowadzić do wygaśnięcia ognia. W przeciwnym razie konieczne okaże się jego ponowne rozpalanie i utrata otrzymanego już ciepła. Ciągłe otwieranie drzwi kominkowych wpływa na mniejszą efektywność palenia. Należy zatem dokładnie zastanowić się nad optymalną ilością zastosowanego surowca, mając na uwadze konkretne parametry instalacji kominkowej. Przyjmuje się, że z myślą o utrzymaniu ciepła na długo, najlepiej dokładać drewno po bokach. Można zdecydować się na przesunięcie żaru, zapewniając sobie wolne miejsce po jednej z jego stron. Tak dokładany opał powoli przejmie ogień i zagwarantuje kolejne godziny ciepła.
Jak wykorzystać moc grzewczą kominka?
Tak naprawdę każda instalacja kominkowa jest w stanie zapewnić nam inną moc grzewczą. Nie da się ukryć, że efektywne palenie drewnem zależy od zastosowania optymalnej ilości samego opału. Złym pomysłem jest podpalanie większej porcji surowca, z którą kominek po prostu sobie nie poradzi. W takim przypadku szybko nastąpi duszenie dopływu powietrza, co znacznie zmniejszy skuteczność spalania i utrudni utrzymanie ciepła na dłużej. Warto podkreślić, że za duża ilość drewna na jedno palenie to tak naprawdę marnowanie tego cennego surowca. Należy zatem dostosować jednorazową porcję opału do mocy grzewczej kominka. W przeciwnym razie dojdzie nie tylko do zmarnowania drewna, ale także szybkiego pojawienia się sadzy, a w dalszej konsekwencji również smoły.
Odpowiednie ułożenie drewna w kominku
Czy wiesz, że długie palenie w kominku zależy od właściwego ułożenia drewna? Wiele osób niesłusznie bagatelizuje tę kwestię, myśląc, że opał spala się w tym samym tempie niezależnie od zachowanego układu. Nic bardziej mylnego – stos musi być odpowiednio przemyślany, aby zadbać o efektywne palenie w kominku. Podstawową zasadą jest układanie pojedynczych kawałków pod względem wielkości. Na samym spodzie powinny znaleźć się największe z nich, które pozwolą zachować ciepło na długo, paląc się sukcesywnie. Oczywiście tak jak wcześniej wspomnieliśmy, zastosowany opał musi być przesuszony. Na duże kawałki można położyć nieco mniejsze – zarówno pod względem długości, jak i szerokości. W pierwszej warstwie świetnie sprawdzi się suchy dąb, a w drugiej – na przykład buk. Kolejno powinniśmy ułożyć nieco drobniejsze elementy, które będą przekaźnikiem między rozpałką a podstawowym opałem. Dopiero na tym etapie można umieścić niewielkie kawałki drewna na rozpalenie ognia. Najlepiej ułatwić sobie zadanie, sięgając po kostkę podpałki do grilla, która pomoże szybko zainicjować pierwsze płomienie. Tak ułożony stos drewna zapewni długie i efektywne palenie w kominku. Rozpałka umieszczona na górze wpływa na skuteczność w ogrzewaniu całej przestrzeni i sprawia, że nie jest konieczne ciągłe dokładanie opału. Warto podkreślić, że tę czynność należy ograniczyć do minimum, ponieważ często otwieranie drzwiczek znacznie wpływa na utratę efektywności spalania.
Nie da się ukryć, że prawidłowe palenie drewnem w kominku przekłada się na możliwość dłuższego ogrzewania danej przestrzeni. Warto zastanowić się, czy wybierany surowiec rzeczywiście jest w stanie dostarczyć nam odpowiedniej ilości ciepła. Ważne jest jego odpowiednie ułożenie oraz dostosowanie ilości opału do możliwości grzewczych całej instalacji.