Szyby kominkowe wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia, ale nie są niezniszczalne. Zdarza się, że powstają na nich pęknięcia, które stanowią przeszkodę do dalszego używania kominka. Zazwyczaj najpierw pojawia się na szkle nieduża rysa, a następnie na drzwiczkach widnieje coraz większa szpara. Warto zastanowić się nad najczęstszymi przyczynami pękania szyb, aby zapobiec tego typu problemom.
Dlaczego nie można palić w kominku z pękniętą szybą?
Pękła Ci szyba w kominku, ale zwlekasz z jej wymianą? Zamierzasz mimo wszystko rozpalić ogień? Specjaliści nie mają wątpliwości, że jest to bardzo nierozsądny pomysł. Szpara w szybce momentalnie odbiera jej szczelność. W efekcie kominek nie nadaje się do użytku, a korzystanie z niego może skutkować szybkim zadymieniem mieszkania. Ponadto, pęknięta szyba w kominku staje się podatna na dalsze uszkodzenia, szybko tracąc swoje właściwości. Wiele osób uważa, że w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem okaże się palenie przy otwartych drzwiczkach. Nic bardziej mylnego – używanie kominka w tej formie może być bardzo niebezpieczne, chociażby przez brak dodatkowej ochrony przed żarem. Lepiej zatem wstrzymać się przed paleniem i jak najszybciej zdecydować się na wymianę szklanego wypełnienia. Należy pamiętać, że nawet niewielkie pęknięcie uniemożliwia dalsze używanie instalacji kominkowej. Warto zastanowić się, jakie są najczęstsze przyczyny pękania szyby w kominku. Wbrew pozorom, nie zawsze usterka następuje na skutek mechanicznego uszkodzenia, na przykład wywołanego silnym naciskiem drewna od wewnętrznej strony. Często powodem jest sam sposób montażu lub nieodpowiednie dopasowanie szyby do ramy.
Pęknięta szyba w kominku – sprawdź odpowiednie uszczelnienie
Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia szyby kominkowej jest brak właściwego uszczelnienia. Aby wyeliminować ryzyko tego błędu, sięgnij po odpowiednie akcesoria kominkowe. Wiele osób nie przywiązuje do tej kwestii większej wagi i decyduje się na uszczelniacze o wytrzymałości do 1100 stopni Celsjusza. Niestety, nie są to wystarczające wartości, ponieważ temperatury w kominku często sięgają do 1200 stopni. Zastosowanie uszczelniaczy o mniejszej wytrzymałości dość szybko powoduje ich zbrylenie, przez które całkowicie tracą swoje właściwości. Wówczas niczym śruby mogą zniszczyć szybę, powodując uszkodzenia mechaniczne.
Pęknięta szyba kominkowa a dorzucanie opału
Zależy Ci na szybkim dorzuceniu do ognia? Pamiętaj, aby podczas tej czynności zachować czujność! Pośpiech jest złym doradcą, a gwałtowne wrzucanie dużych kawałków drewna to jedna z częstszych przyczyn mechanicznego uszkodzenia szybki. Wystarczy mocniej zahaczyć o szklane wypełnienie, aby powstała na nim rysa. Oczywiście małe zarysowania nie zawsze są równoznaczne z pęknięciem, ale zazwyczaj zmniejszają wytrzymałość szybki i są pierwszym krokiem do znacznie poważniejszych uszkodzeń.
Dopasowanie szyby do ramy – przyczyna pęknięcia
Mechaniczne uszkodzenia szyby kominkowej mogą być również spowodowane nieodpowiednim dopasowaniem poszczególnych elementów instalacji. W tym względzie należy przyjrzeć się przede wszystkim samej ramie. Jeśli jest ona chociaż trochę wykrzywiona, lepiej powstrzymać się przed wstawieniem do niej szklanej tafli. Nawet najmocniejsze wypełnienie w nieodpowiedniej oprawie szybko traci wytrzymałość, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się charakterystycznych pęknięć. Z tego powodu trzeba pamiętać o dokładnym sprawdzeniu samej ramy, aby uniknąć poważniejszych uszkodzeń.
Nie należy palić w kominku z pękniętą szybą, dlatego nawet nieduże rysy powinny być dla nas sygnałem alarmującym. Warto zastanowić się nad wyeliminowaniem ryzyka tego typu uszkodzeń, sprawdzając odpowiednią szczelność kominka oraz właściwą jakość pozostałych elementów instalacji. Musisz także pamiętać o ostrożnym dokładaniu drewna, aby niechcący nie uszkodzić szklanego wypełnienia. Na szczęście szyby kominkowe są bardzo wytrzymałe i ewentualne pęknięcia, przy prawidłowym użytkowaniu, nie są częstym zjawiskiem.
3 komentarze. Zostaw komentarz
A jaka to firma z Wrocławia, można kontakt do Państwa firmy, mamy samoistne pęknięcie szyby bocznej, kominek narożny i potrzebowalibyśmy kontakt do firmy, która mogłaby wymienić tą szybę. Dziękuje i pozdrawiam.
Czy zna ktoś z państwa dobrego fachowca okolice Konstantynowa łódzkiego i Łódź kto wymieni mi pękniętą szybę w kominku?
Dzień dobry Pani Alicjo. Bardzo chciałbym Pani pomóc z tym problemem, lecz nasza firma znajduje się we Wrocławiu. Niestety, ale nie mamy rozeznania w kwestii fachowców w rejonie Łodzi. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących pomocy w doborze odpowiedniego kominka zapraszamy do kontaktu.