Jakie uszczelnienie do szyby kominkowej należy zastosować?
Chcesz przygotować się do wymiany swojej szyby kominkowej na nową i wiedzieć, jak prawidłowo zrobić uszczelnienie do szyby kominkowej? Dzięki temu tekstowi nauczysz się dobrze układać silikon i szybę w kominku.
Jak przygotować pod silikon kominkowy drzwi kominkowe
Bardzo wygodnym sposobem na wykonanie uszczelnienia jest zastosowanie silikonu kominkowego. Nakładamy go na wcześniej oczyszczone drzwi kominkowe.
Należy wziąć pod uwagę, że śruby w drzwiczkach kominka pracując w wysokiej temperaturze mogą się mocno zapiec. Należy więc odpowiednio wcześniej przygotować się do wymiany stosując odpowiednie preparaty ułatwiające odkręcenie śrub kominkowych. Te preparaty to WD-40 lub po prostu Coca-cola bądź Pepsi. Wystarczy WD-40 lub Coca-cola czy Pepsi polać delikatnie śruby i odczekać aż będzie można je odkręcić.
Nakładanie silikonu kominkowego – jak to robić?
Jeśli już udało nam się w bezpieczny sposób, dla naszych rąk, odkręcić zapieczone śruby zabieramy się za oczyszczenie ramy. Nakładając silikon kominkowy, musimy mieć na uwadze, że może on wypłynąć. Należy więc zostawić odpowiedni zapas na wypłynięcie (około 2 mm).
Bardzo istotnym aspektem jest fakt, iż szkło kominkowe nie lubi się z metalem. Dlatego ważna jest równomierna poduszka z silikonu kominkowego – sznur czy uszczelka nigdy nie da tak idealnego dopasowania. Układając silikon musimy mieć wprawę, gdyż jest on specjalnej konsystencji i wymaga cierpliwości.
Poprawne układanie szyby kominkowej – bardzo ważny etap
Gdy już silikon kominkowy jest należycie ułożony na wewnętrznej stronie naszych drzwiczek od kominka, przystępujemy do bardzo ważnej fazy układania szyby kominkowej.
Co w tym takiego ważnego? Ważne jest to, aby szyba leżała w poziomie najlepiej przez 24 godziny.
„Dopieszczanie” szyby kominkowej
Gdy już minie ten okres czasu możemy „dopieścić” nasze szkło kominkowe, używając taśmy malarskiej obkleimy zewnętrzną stronę szyby kominkowej Robax lub innej.
Po tych wszystkich zbiegach uzyskamy idealnie szczelną konstrukcje do naszego ukochanego kominka.
Zapraszamy do przeczytania innego naszego wpisu, np. pt.: „Jak dbać o szyby kominkowe?”.
3 komentarze. Zostaw komentarz
Popełniłem ten błąd, uszczelniłem dookoła uszczelniaczem kominkowym i szyba pękła
Wpisując w internecie silikon kominkowy wyszukuje uszczelniacze kominkowe. Czy to ten sam produkt?
To bardzo ważny temat. Ponieważ uszczelniacz kominkowy nie nadaje się do montażu szyby do ramy. Możemy jedynie szybę w kominku zamontować przy pomocy silikonu. Silikon wykazuje cechy elastyczne natomiast uszczelniacz nie. Aby Pana szyba w kominku była poprawnie zamontowana należy stosować odpowiednie materiały – jeśli będą dodatkowe pytania proszę dzwonić lub pisać.