Zastanawiasz się jak podłączyć kominek do komina? Bez wątpienia to jedną z najważniejszych kwestii, aby zadbać o prawidłowe działanie całej instalacji kominkowej. Poprawne przyłączenie obu tych elementów nie jest trudnym zadaniem, ale trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Przygotuj się na to, że w niektórych przypadkach konieczny okaże się demontaż starego komina. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą zapewnić prawidłowe funkcjonowanie ogrzewania kominkowego. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby na długo cieszyć się ciepłem w swoim domu.
Odpowiednia lokalizacja kominka
Niewątpliwie jedną z kluczowych kwestii jest zadbanie o prawidłową lokalizację Twojego kominka. Nie może ona być przypadkowa, ponieważ zależy od niej efektywność ogrzewania domu. Należy wybrać takie miejsce, które zapewni kominkowi możliwie najbliższą odległość względem komina. Dlaczego jest to tak ważne? Wszystko sprowadza się do konieczności zachowania jak najkrótszego przewodu. Dzięki temu zadbasz o swobodny przepływ między kominkiem a kominem, co wpłynie na skuteczniejsze ogrzewanie nieruchomości. Musisz także upewnić się, czy w kominie znajduje się wolny przewód – taki, który nie byłby stosowany do wentylacji lub usuwania spalin. Zaleca się, aby jego przekrój miał minimalną wielkość 14×14 cm. Należy pamiętać o tym, aby parametry przewodu były dostosowane do konkretnej mocy wkładu.
Co zrobić z murowanym kominem?
Problemem w podłączeniu kominka do komina często jest nieodpowiednia budowa tego drugiego elementu. Jeśli Twój komin jest instalacją murowaną, zbudowaną z cegieł, zupełnie nie sprawdzi się jako wyciąg do kominka z wkładem. Wiąże się to z niższą temperaturą dymu i skraplaniem się wilgoci. W efekcie taki przewód kominkowy bez odpowiedniego zabezpieczenia szybko ulega zniszczeniu. Aby zatem zadbać o jego efektywność, trzeba umieścić w nim specjalny wkład wykonany z kwasoodpornej stali. Ważne jest precyzyjne przymocowanie tego elementu z uwzględnieniem specyfiki skroplin, które nie powinny przedostawać się na zewnątrz. Nie zawsze zainstalowanie takiego zabezpieczenia okaże się możliwe. Zanim przystąpisz do działania musisz upewnić się, że przekrój komina jest taki sam na wszystkich wysokościach. W przypadku wyrw lub wybrzuszeń takie działanie okaże się niemożliwe.
Podłączenie wkładu kominkowego do komina – o czym pamiętać?
Podłączenie do komina musi nastąpić jeszcze przed zabudowaniem wkładu kominkowego. W samym kominie należy wykuć odpowiedni otwór. Najlepiej, aby znajdował się on około 50-70 centymetrów ponad ścianką wkładu. To właśnie w tym otworze będziesz mógł zamontować specjalny trójnik, który zadba o skuteczność całej instalacji. Jego dwie końcówki muszą łączyć się bezpośrednio z wkładem, natomiast trzecia odnoga powinna być zespolona z końcówką, którędy będzie wydostawać się dym z kominka.
Wybierz odpowiedni przewód przyłączający
Wybór każdego elementu Twojej instalacji kominkowej powinien być przemyślany. W przypadku przewodu przyłączającego ważne jest, aby posiadał on atest potwierdzający możliwość bezpiecznego odprowadzania dymu z paleniska. Prawidłowe podłączenie uwzględnia zachowanie odpowiedniego kąta. Najlepiej ustawić przewód w taki sposób, aby można było włączyć go do komina w położeniu 45 stopni. Warto zdecydować się na elastyczny przewód. Ten element stale pracuje, dlatego dzięki elastycznej powierzchni możliwe będzie zmniejszenie ryzyka przesuwania się wkładu w przypadku rozszerzalności cieplnej. Można zastosować specjalne kształtki przejściowe, pamiętając o dostosowaniu ich do szczegółowych parametrów komina. Jeśli chodzi o odpowiednią wielkość przewodu, jego średnica powinna być dopasowana do parametrów elementu wylotu spalin w kominku. Co zrobić, jeśli nie jest ona kompatybilna? W takim przypadku należy zastosować kształtkę redukcyjną i połączyć ją zgodnie z instrukcją. Ważne jest, aby zadbać o idealne dopasowanie wszystkich elementów – tylko wtedy cała instalacja kominkowa będzie działać poprawnie.
Budowa nowego komina – co wziąć pod uwagę?
Jeśli dotychczasowy komin nie nadaje się do podłączenia kominka, będziesz musiał zdecydować się na budowę nowego modelu. W przypadku wznoszonego budynku masz łatwiejsze zadanie, ponieważ możesz umieścić go w dowolnym miejscu. W praktyce najlepiej zainstalować przewód kominowy wzdłuż ściany zewnętrznej. Bezpośrednio przy niej możesz zamontować kominek, co pozwoli zachować minimalną odległość między tymi dwoma elementami.
Prawidłowe podłączenie kominka do komina nie jest łatwym zadaniem dla osób, które nie mają doświadczenia w budowaniu instalacji kominkowej. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę najważniejsze zasady budowania skutecznej instalacji kominkowej, uda Ci się zadbać o efektywne ogrzanie całej nieruchomości. W przypadku wątpliwości, najlepiej skorzystaj z pomocy profesjonalisty.
Przeczytaj także: https://szybakominkowa.pl/porady/dym-z-kominka-wraca-do-domu-co-zrobic/