Chcesz kupić nowy sznur do pieca, kominka, ale nie wiesz – jak dobrać sznur do drzwiczek? Dzięki temu artykułowi dowiesz się więcej o sznurach uszczelniających, do czego się ich używa i jak dobrać sznur do drzwiczek pieca, kominka.
O sznurach uszczelniających
Sznurów uszczelniających do pieca, kominka są w sprzedaży trzy rodzaje. Są z włókna szklanego, jedwabiu oraz ceramiczne. Mają różne długości, grubości oraz kolory. Różnią się od siebie cechami – dlatego warto poznać ich właściwości. Wszystkie są uszczelniaczem termoizolacyjnym.
Nie igraj z ogniem!
Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Kominki, piece i kotły są wyjątkowo narażone na działanie wysokich temperatur, stąd muszą być zrobione z materiałów żaroodpornych. Tak samo jest ze sznurami uszczelniającymi. Takie sznury muszą skutecznie zabezpieczać przed ogniem, dymem – zapewniać świetną szczelność, izolację a także termoizolację.
Właściwości sznurów
Sznury do pieca, kominka są gwarancją pewnej ochrony. Ich niewątpliwym plusem jest to, że są odporne na wysokie temperatury. Sznury uszczelniające, które sprzedajemy wytrzymują temperaturę aż do 550 stopni Celsjusza. Miękną dopiero przy 840 stopniach Celsjusza.
Mają dużą odporność – na łamanie się podczas wielokrotnego zginania oraz na wiele związków chemicznych.
Są także elastyczne i miękkie, dzięki czemu łatwo się dopasowują do uszczelnianych powierzchni.
Do czego używa się sznurów do pieca, kominka?
Sznury do kominka, pieca mają za zadanie uszczelniać np. drzwiczki – zarówno kominków, jak pieców czy kotłów oraz sprawdzają się w grillach ogrodowych typu BBQ, drzwiach pożarowych.
Stosuje się je do połączeń systemów kominowych z urządzeniami grzewczymi.
Nasza oferta sznurów do pieca, kominka
W naszej ofercie znajdziesz sznury z włókna szklanego. Dostępne są w różnych długościach, grubościach.
Sznury można zamówić na metry, jak i w rolce (po 50 metrów bieżących). Sprzedajemy je w 4 rozmiarach. Jeśli chodzi o średnice sznurów do kominka to sprzedajmy takie: 6, 8, 10 oraz 12 milimetrów.
Sprzedawany przez nas sznur jest barwiony na kolor grafitowy.
Sznury sprzedajemy też w zestawach naprawczych, czyli wraz z klejem wysokotemperaturowym.
W przypadku kupna chęci zestawu musisz znać grubość sznura.
Jak więc zmierzyć grubość sznura w piecu?
Aby wiedzieć, jaki sznur potrzebujesz musisz zmierzyć szczelinę, którą chcesz zabezpieczyć. By sznury spełniały swoją rolę nie może być ani za cienki, ani za gruby.
Jeśli nie jesteś pewien czy dobrze wymierzyłeś grubość sznura to użyj gliny do modelowania i wyłóż nią szczelinę. Następnie wyjmij glinę, zmierz jej grubość. W ten sposób dowiesz się, jaka jest grubość szczeliny, którą chcesz wypełnić a tym samym grubość sznura.
Jeśli nie masz gliny możesz posłużyć się plasteliną lub po prostu zmierzyć szczelinę linijką czy suwmiarką.
Ważne informacje
Sznury uszczelniające w kontakcie ze skórą, oczami czy drogami oddechowymi mogą działać drażniąco, dlatego do ich montażu zaleca się używanie rękawic ochronnych. Montaż sznura wykonuj z należytą starannością i dokładnością.
Jak Tobie idzie mierzenie szczeliny? Masz z tym jakiś problem?
Podziel się w komentarzu swoimi pytaniami lub wątpliwościami. Chętnie Ci pomożemy!
33 komentarze. Zostaw komentarz
Mam w kominku szczelinę na sznur 6mm jaki powinien być gruby sznur w tym przypadku
Na odległość trudno ocenić, czy sznur o średnicy 6 mm czy 8 mm będzie odpowiedni – różnica 2 mm może wydawać się znikoma. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z producentem kominka. Kluczowe jest to, aby szyba do kominka miała optymalne warunki spalania i aby nie dostawało się do niej niepożądane powietrze.
Czy lepszy jest sznur samoprzylepny czy z oddzielnym klejem?
Sznur zawsze występuje z klejem i jest okrągły – natomiast samoprzylepna jest taśma i ona jest płaska – wszystko zależy od konstrukcji kominka – jak u Pana to wygląda – ma Pań możliwość przesłania zdjęcia ?
Potrzebuję czegoś by uszczelnić szybę w wędzarce, a nawet nie tyle uszczelnić co zapewnić jej amortyzację i luz podczas nagrzewania się. Zamierzam sznur lub taśmę przykleić na metalowy kątownik i na tym położyć szybę po czym zamocować ją blaszkami dociskowymi.
Dzień dobry zakupiłam piec wolnostojący tzw koze. Rura która łączy koze z kominem fi 150 po nałożeniu na koze ma nieznaczny luz. Czy powinnam to uszczelnić sznurem jeśli tak to jakim. A może specjalnym silikonem do kominków.
Sugeruję Pani Natalii skonsultowanie tej kwestii z odpowiednim sprzedawcą. Nasza specjalizacja skupia się głównie na obszarze szkła, więc nie jestem w stanie udzielić pełnej odpowiedzi. Warto byłoby skontaktować się bezpośrednio z profesjonalnymi monterami, którzy mają głębszą wiedzę na ten temat, niż pracownicy marketów. Jeśli Pani nie ma takiej możliwości, zalecam skontaktowanie się bezpośrednio z przedstawicielem producenta, który będzie w stanie udzielić kompleksowej informacji.
Dzień dobry,
Posiadam piec RB-K 12 KW z firmy Instalco. Proszę o informację jaką grubość sznura potrzebuję zamówić do uszczelnienia drzwiczek. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry.
Mam problem z uszczelnieniem prawych (są ” na wierzchu”) drzwiczek do 20-letniego Jotul Harmony. Miał tylko w 1 miejscu kilkucentymetrową nieszczelność i na swoje zmartwienie chciałam to poprawić. Teraz sznur 8 mm okazał za gruby (fachowiec mówi, że ten model fabrycznie ma montowany sznur 8,6mm). Nie mogę nawet domknąć drzwiczek. Sznur 6 mm jest za wąski. Poprzedni fachowiec (już od dawna na emeryturze) tez miał problem i obrabiał drzwiczki 2 razy. Zdaje się, że coś wspominał że będzie musiał zamówić płaski sznur? Zostałam teraz zdana tylko na siebie („proszę pani, w takim starym nic nie da się już zrobić”). Starego sznura już nie ma, nowe nie nadają się. Lewe drzwiczki ze starym sznurem zdały wspomniany przez Was test kartki w każdym miejscu. Mój Jotul swoje przeżył, bo ogrzewa cały dom już od 20 lat i z pewnością jest już trochę krzywy. Co teraz mam zrobić? Można gdzieś kupić sznur 7mm lub płaski? Czy po wymianie sznura lepiej jest, żeby drzwiczki poleżały aż wszystko zaschnie czy lepiej od razu je założyć i jak najmocniej zamknąć na kominku?
dzień dobry Pani – Olu bardzo proszę na nasz e-mail wysłać zdjęcia i przykleić tą wiadomość – prześlemy wiadomość do producenta uszczelnienie i myślę, że znajdziemy alternatywne rozwiązanie
DZień dobry
Szukam sznura płaskiego do kominka Spartherm, długość ok 380cm, szerokość szczeliny 8mm, wysokość sznura to 18 – 20 mm.
CZy mogą Państwo coś zaproponować?
RAczej sztukowanie z dwóch kawałków nie wchodzi w grę.
Maciej P.
Panie Macieju proszę o kontakt z biurem myślę że znajdziemy
Potrzebuję sznura o średnicy 7mm, niestety nigdzie nie mogę go znaleźć, czy mogę użyć sznur o grubości 8 albo 6 mm?
Tak w tym wypadku trzeba użyć sznura 6 lub 8
1.kominek MBM PW 10 jaka grubość sznura ? wydaje mi się ze 10 mm
2.muszę kupić sznur na metry bo wychodzi mi około 2,9 m a zestawy naprawcze mają max 2,5 m
3. jak połączyć / złączyć dwa konce sznurów ? tasmą ? czy jest niepalna tasma w zestawach ?
Umknęło nam to pytanie – mamy sznury sprzedawane na metry – taśmy w zestawach nie mamy
Posiadam kominek JOTUL 22 Cassette BP jaką grubość sznurka dobrać pod szybę i do drzwiczek ?
Dzień dobry Panie Marku.
Pod szybę polecamy samoprzylepną taśmę – https://szybakominkowa.pl/tasma-samoprzylepna-do-montazu-szyby-kominkowej-grafitowa/. Najczęściej kupowana jest ta o szerokości 10×3 mm, natomiast 20×3 mm – bardzo rzadko.
Do drzwiczek natomiast potrzebny jest sznur. Najpopularniejszą grubością sznura jest 8 mm. Niekiedy sprzedajemy 6 lub 10 mm. Sznury znajdzie Pan w zakładce Akcesoria kominkowe, a dokładniej tutaj – https://szybakominkowa.pl/sznur-do-montazu-szyby-kominkowej/. Proszę sobie zmierzyć szczelinę w drzwiczkach – suwmiarką lub przez włożenie gliny czy plasteliny – wyjęcie i zmierzenie grubości linijką. Można też spróbować zmierzyć szczelinę po prostu linijką.
Te taśmy samoprzylepne i sznury sprzedajemy na metry.
Do sznura potrzebny jest klej wysokotemperaturowy. Znajdzie go Pan tu – https://szybakominkowa.pl/klej-wysokotemperaturowy-28g/.
Warto przyjrzeć się też zestawom naprawczym (https://szybakominkowa.pl/akcesoria-kominkowe/), na które składają się – sznur Ø 6 lub Ø 8 i wspomniany wyżej klej. Takie zestawy mają 2,5 metra sznura. Są one obecnie w sklepie w promocji.
Ania z SzybaKominkowa.pl
Przyszedł czas na wymianę sznura. Rowek jest szerokości 6 mm i taki też sznur kupiłem. Okazuje się jednak, że po wymianie czuć w domu spaleniznę, a do tego kartka włożona przy zamkniętych drzwiczkach daje się łatwo wyciągnąć. Co jest nie tak?
Witam , nieraz potrzebne są np dwie warstwy sznura, zależnie od głębokości szczeliny.
sznury mamy dostępne od 6 do 12 mm – jednak byłem na targach w Niemczech i powiem szczerze różnice w sznurach jest ogromna – należy zwrócić uwagę na ich jakość – zmieniliśmy dostawcę i sznury oferowane przez na nie rozpadają się pod palcami – należy na to zwracać mocną uwagę
Witam, posiadam ominek z płaszczem wodnym Lecham 19KW, muszę wymienić sznurek w dzrwiczkach, widzę że jest kilka średnic, proszę o poradę w jaki sposób sobrać grubość sznurka, czym one się różnią
Panie Wojciechu – proszę sobie zmierzyć szczelinę w drzwiczkach – suwmiarką lub przez włożenie gliny czy plasteliny – wyjęcie i zmierzenie grubości linijką. Można też spróbować zmierzyć szczelinę po prostu linijką. Sznury sprzedawane przez nas różnią się grubością. Sprzedajemy sznury o 4 grubościach: 6, 8, 10 i 12 mm – na metry (https://szybakominkowa.pl/sznur-do-montazu-szyby-kominkowej/) lub jeśli potrzebuje Pan bardzo dużo sznura – to w rolce 50 m b. (https://szybakominkowa.pl/sznur-do-kominka-rolka-50-m-b/). Polecamy również zestawy naprawcze, na które składają się sznur + klej (https://szybakominkowa.pl/akcesoria-kominkowe/) – mamy je teraz w promocyjnej cenie!
Rozumiem, że długość sznura powinna być równa obwodowi szybki? Czy może ciut dłuższy?
Witam Panie Adamie. Długość sznura powinna być troszeczkę dłuższa niż obwód szybki kominkowej.
Witam. Czy przy zakupie szyby samoczyszczącej, dołączacie Państwo sznur czy należy go zakupić oddzielnie?
Dzień dobry Panie Adamie. Do każdej szybki dołączamy sznur, bez naliczania dodatkowych opłat.
Potrzebuję zestaw naprawczy do kominka – taśma, sznur oraz klej, czy mogę kupić taki zestaw u Państwa na Rękodzielniczej ?
Panie Ewo oczywiście – zapraszamy – zestawy są przygotowane i na miejscu 5 minut i gotowe.
Czy przy wymianie szyby trzeba wymienić też sznur? Czy wystarczy sama wymiana taśmy ?
Wymieniając szkło żaroodporne w kominku należy sprawdzić w jakim stanie technicznym jest sznur i taśma. Zazwyczaj sznur używany jest do uszczelnienia drzwiczek kominkowych i łączy się szczelnie z obudową/wkładem – często wytrzymuję dłużej niż narażona na działanie ognia szyba w kominku. Nie mniej jednak warto mieć zapasowy zestaw naprawczy bo nie wiadomo kiedy będzie potrzebny
Kupiłem kominek i szybę do kominka OBI i czy pomogą mi Państwo w dobrze zestawu zapasowego?
Oczywiście Panie Adamie – dokładnie wiemy jakie szyby do kominka są w Obi i chętnie pomożemy w doborze akcesoriów. Słuszne podejście aby trzymać w domu zapasowy zestaw bo nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebny. Zapraszam do kontaktu 513 480 280