Jak wymienić szybę w kominku?
Posiadacze „domowego ogniska” z pewnością uwielbiają wieczory, podczas których mogą podziwiać zza szyby kominka żarzący się ogień. Jasna poświata emanująca przez szkło kominkowe daje poczucie bezpieczeństwa, radości i odprężenia. Jednak relaksująca atmosfera kończy się, gdy drzwiczki do kominka przestają spełniać swoją rolę, szyba zostaje pokryta sadzą lub ulega pęknięciu i wymaga natychmiastowej wymiany.
Popękane bądź zniszczone szkło kominkowe to nie tylko niemiłe wrażenie na płaszczyźnie atrakcyjności, ale też materiał niebezpieczny w praktyce. Dobra wiadomość natomiast dotyczy naprawy. Montaż szyby kominkowej jest prosty.
Bardzo często wymiana szyby w drzwiach kominka nie wymaga wzywania fachowca. Dzięki odrobinie wiedzy, chęci i dokładności zrobisz to samodzielnie.
Od czego zacząć?
Raz po raz otrzymujemy pytania od Klientów, jak prawidłowo, szybko i skutecznie wymienić szybę w kominku. Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór żaroodpornego szkła kominkowego o odpowiednich parametrach wraz z dedykowanym zestawem naprawczym.
Po zakupie szyby możesz:
-
- Zamówić usługę serwisu kominków, czyli wezwać fachowca, który zajmie się wymianą szyby w kominku odpłatnie.
- Albo skorzystać z instrukcji wymiany szyby kominkowej. Krótko mówiąc, podjąć wyzwanie i wykonać tę czynność samemu. Za darmo.
Przy opcji numer dwa satysfakcja z własnej zaradności i oszczędności są gwarantowane!
Szybki zakup szyby na pożądany wymiar
Na stronie sklepu wybierz rodzaj szkła, który jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Do wyboru masz m.in.: tradycyjne szyby kominkowe oraz wygodne szyby kominkowe samoczyszczące. Te produkty są każdorazowo precyzyjnie docinane na wymiar.
Jak prawidłowo wymierzyć szybę do kominka?
-
- Zmierz dokładnie wymiary obecnej szyby kominkowej — jej szerokość i długość — w milimetrach.
- Odejmij dodatkowo 2 lub 3 mm i podsumuj wymiary. Należy to zrobić, aby zapewnić szybie kominkowej bezpieczną rozszerzalność cieplną.
Jakie czynności wykonać po zakupie szyby do kominka? Radzimy zakasać rękawy, bo rozpoczynamy wymianę szyby kominkowej…
Wymiana szyby w kominku
Gdy przesyłka z nowym szkłem jest już u Ciebie, czas rozpocząć działanie! W zależności od modelu i stylu drzwi kominka, istnieją różne podejścia do wykonania tego zadania. Za „najlepszą praktykę” uważa się bezpośrednie przestrzeganie wytycznych producenta. My jednak przedstawimy najbardziej sprawdzony i uniwersalny proces wymiany szyby we wkładzie kominkowym.
Potrzebne narzędzia:
- Śrubokręt
- Delikatny papier ścierny
- Metalowe wkręty
- Zestaw naprawczy:
- taśma samoprzylepna
- sznur i klej
1. Wymontuj starą szybę z ramy
Odkręć śruby mocujące dotychczasową szybę do wewnętrznej części drzwi kominka.
Następnie wyjmij z ramy zużytą szybę.
2. Usuń wysłużony sznur i masę uszczelniająco-klejącą
Może się okazać, że konieczna będzie wymiana sznura w drzwiczkach kominka. Upewnij się wówczas, że ramy są wolne od zanieczyszczeń i resztek starego sznura uszczelniającego, otaczającego szkło kominkowe.
Za pomocą papieru ściernego oczyść drzwiczki z pozostałości sznura lub silikonu (wystarczy delikatnie usunąć zabrudzenia z ramy).
3. Nanieś masę uszczelniająco-klejącą
Na czystą ramę drzwiczek nałóż świeżą warstwę kleju lub silikonu. Możesz skorzystać z gotowego zestawu naprawczego, który zawiera sznur i klej wysokotemperaturowy, z przeznaczeniem do samodzielnego uszczelnienia drzwi kominka.
4. Stosuj wyłącznie ognioodporne produkty
Pamiętaj, że z powodu bardzo wysokich temperatur w kominkach, do przymocowania szyby nie jest zalecane stosowanie zwykłych klejów. Czym skleić szybę kominkową? Rekomendujemy użycie wyłącznie ognioodpornych silikonów, które posiadają odporność na wysokie temperatury.
WSKAZÓWKA: Unikaj stosowania uszczelniacza kominkowego do montowania szyb. Ten produkt pod wpływem wysokich temperatur twardnieje i uszkadza szybę.
5. Przyklej taśmę do montażu szyb kominkowych
Klejenie szyby kominkowej jest proste. Jeśli zdecydowałeś się na zastosowanie zestawu naprawczego z taśmą samoprzylepną do montażu szkła kominkowego, zerwij papier zabezpieczający warstwę kleju i dopasuj taśmę do oczyszczonych drzwiczek.
6. Dopasuj sznur uszczelniający
Następny krok to wymiana sznura w kominku. Odmierz odpowiednią długość sznurka i mocno go dociśnij do ramy. Ważne, aby sznur był idealnie dopasowany i nie wystawał poza brzeg ramy, ponieważ szyba kominkowa nie zostanie odpowiednio przymocowana oraz może ulec ponownemu uszkodzeniu.
Teraz pozostaw sznur uszczelniający do wyschnięcia na 3 lub 4 godziny.
7. Wstaw nową szybę żaroodporną do kominka
Umieść nową szybę w ramie drzwi kominka, przykręć ją do nich za pomocą wkrętów i…
wymiana szyby w kominku gotowa!
WSKAZÓWKA: Nie dociskaj zbyt mocno metalowych elementów mających bezpośrednią styczność ze szklaną powierzchnią. W przeciwieństwie do stalowych drzwiczek, szkło kominkowe nie rozszerza się w ekstremalnych temperaturach. To działanie pomoże zapobiec przyszłym uszkodzeniom szyby w trakcie jej użytkowania.
Wymiana szyby w drzwiach kominka dobiegła końca!
Kominek świeci nowym blaskiem, a Ty i Twoja rodzina możecie znów cieszyć się ciepłem domowego ogniska przez długie lata.
Jak Tobie idzie wymiana szyby kominkowej? Masz jakiś problem?
Podziel się w komentarzu swoimi pytaniami lub wątpliwościami. Chętnie Ci pomożemy!
18 komentarzy. Zostaw komentarz
Mam pękającą szybę w kominku CTM 18kW i chętnie wyjąłbym drzwiczki i razem z szybą zawiózł do serwisu. NIestety nie mam pojęcia jak takie drzwiczki wyjąć. Są co prawda dwie śruby na zawiasach ale te śruby zawiasy są chyba złączone z podkładką dystansową bo razem się kręcą. Czy ktoś wie jak można takie drzwiczki wyjąć. I jeszcze jedno pytanie jak odblokować zapieczoną śrubę, której główka skierowana jest do dołu. To u mnie górny zawias kominka.
Dzień dobry Pani Włodku – najlepiej zlecić wymianę specjaliście – jakiś warsztat mechaniczno-ślusarski. Proszę zgłosić się ewentualnie do producenta może doradzi. Z naszej strony możemy pomóc w zakresie szkła
Zamówiłem szybę do wkładu kominkowego. Po zamontowaniu na trzech łapkach i mniej więcej 30 minut od zamontowania szyba pękła na pół 😡 Nawet nie zdążyłem napalić w kominku. O co chodzi ???!!!!
Panie Sławku proszę o podesłanie zdjęć – od strony kominka
Poszukuję szyb kominkowych giętych po łuku, wykonywanych na zamówienie.
jesteśmy w stanie przygotować ofertę na serię takich samy szyb składająca się z minimum 5 sztuk. W pojedynczej produkcji już nie pomożemy.
witam.mam też pękniętą szybę .jest umieszczona w ramce przy pomocy 6 wkrętów, coca cola pomogła .puściły wszystkie.jest ok.
Mam pękniętą szybę kominkowa giętą pod katem 90stopni
Zastanawiam się czy nie zastąpić jej dwoma płaskimi szybami
Pytanie moje jest następujące jakąś luz trzeba zostawić między szybami ?
Mam problem a mianowicie podczas demontażu szyby i wykręcaniu sŕub pękają to co robić?
Dzień dobry – jest to spory problem – aby się samemu nie męczyć można oddać do zakładu ślusarskiego aby to zrobili fachowo, natomiast jeśli nie ma takiej możliwości można zamoczyć na całą noc w coca-coli – jak śruby puszczą starać się je odkręcić – jednak preferuję zakład metalowy
Obsługa klienta na medal, dziękuję za miłe i kompetentne kontakty, szyba czeka na zamontowanie, serdecznie pozdrawiam
Dziękujemy serdecznie Pani Agnieszko za opinię. Cieszymy się, że jest Pani zadowolona. Pozdrawiamy również
A czy jest znacznie ktorą stroną wkladkamy szybę
Panie Andrzeju to zależy od rodzaju szyby. W przypadku zwykłych szyb do kominka nie ma to znaczenia, natomiast w przypadku szyb samoczyszczących jest to istotne – wtedy szybę wkładamy naklejką do pokoju (z jednej ze stron takiej szyby jest naklejka z napisem „Tą stroną do pomieszczenia”).
Ania z SzybaKominkowa.pl
Witam. Będę przymierzał się do wymiany szyby, ale mam pewien problem. Mam stary kominek w którym śruby od blaszek zaciskowych zapiekły się na amen. Prawdopodobnie pozostaje mi tylko ich rozwiercenie. Pytanie brzmi, czy taka szyba będzie się trzymać na samym silikonie? Rozumiem, że silikon stosuje się zamiennie zamiast taśmy uszczelniającej?
Panie Leszku zamiana systemu mocowania to na pewno wyjście z problemu – jednak zanim ja zdecydowałbym się na takich ruch to spróbowałbym użyć Coca-coli na zapieczone śruby. Przygotowałbym taki roztwór i zostawił na elemencie na kilkanaście godzin. Cola z cukrem powinna rozpuścić zapieczone elementy.
Odpowiadając na pana pytanie tak silikon można stosować zmienienie jednak jest on mniej wygodny/
Jakie silikony polecacie? Który produkt najlepszy?
Pozdrawiam
Panie Mateuszu przede wszystkim silikony wysokotemperaturowe nie ognioodporne – sami używamy z Polskiej firmy Tytan. Ognioodporne są uszczelniacze a one nie nadają się do szyb kominkowych gdyż twardnieją a wtedy szyba ulega uszkodzeniu po pierwszym paleniu.