Każdy użytkownik kominka chciałby jak najdłużej z niego korzystać. Aby zadbać o satysfakcjonującą żywotność całej instalacji, musisz pamiętać o przeprowadzaniu regularnych przeglądów. Tylko cykliczny przegląd kominka pozwala na kontrolowanie bieżącego stanu poszczególnych elementów. Pamiętaj, że od odpowiedniej konserwacji kominka zależy również jego wydajność grzewcza.
Dlaczego tak ważny jest cykliczny przegląd kominka?
Jeśli zapomnisz o regularnym sprawdzaniu stanu instalacji kominkowej, musisz liczyć się z problemem utrzymania stuprocentowej szczelności. Cykliczna konserwacja kominka jest niezbędna, aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom. Ulatniający się dym może być zagrożeniem dla zdrowia domowników, a oprócz tego stanowi znamienny dowód na to, że wydajność grzewcza całej instalacji uległa pogorszeniu.
Coroczny przegląd kominiarski – dlaczego jest tak ważny?
Dla bezpieczeństwa swojego i wszystkich domowników musisz pamiętać o corocznym przeglądzie kominiarskim, który jest najważniejszym punktem w cyklicznym przeglądzie całej instalacji. Co najmniej raz do roku powinieneś wezwać specjalistę, aby za pomocą profesjonalnego sprzętu sprawdził drożność przewodów kominowych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jesteś dobrze przygotowany do sezonu grzewczego, a Twoim bliskim nie grozi zatrucie tlenkiem węgla.
Czyszczenie elementów żeliwnych – czy jest konieczne?
Cykliczny przegląd kominka powinien także obejmować jego dokładne wyczyszczenie. O ile szybę kominkową większość użytkowników przeciera regularnie, aby zadbać o dobrą widoczność palącego się drewna, sytuacja z elementami żeliwnymi wygląda nieco inaczej. Wiele osób zapomina o ich regularnym czyszczeniu. Tymczasem efektywne działanie całej instalacji jest uzależnione również od ich stanu. Żeliwne elementy najlepiej czyścić za pomocą szczotki i zgarniaczki, pamiętając o cyklicznym wykonywaniu tej czynności.
Uszczelnienie drzwi kominka – jak często należy wymieniać?
Prawidłowo działająca instalacja kominkowa musi być przede wszystkim dobrze uszczelniona. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego koniecznie należy wymienić elementy uszczelniające przy drzwiach oraz szybie. Dzięki temu uda Ci się zadbać o satysfakcjonującą wydajność grzewczą, jednocześnie kontrolując przepływ powietrza do kominka. Nawet jeśli uważasz, że elementy uszczelniające są w dobrym stanie, lepiej nie ryzykować i cyklicznie je wymieniać przed każdym sezonem grzewczym.
Sznur kominkowy – jak ocenić jego stan?
Regularny przegląd kominka musi także obejmować aktualną ocenę stanu sznura kominkowego. Ten element odpowiada za szczelność całej instalacji – im częściej rozpalasz ogień, tym szybciej ulega zużyciu. Przyjmuje się, że optymalnie należy go wymieniać co 1-3 lata. Można spróbować samodzielnie ocenić jego szczelność. W tym celu wystarczy między zamknięte drzwiczki kominkowe wetknąć papier. Wyciągnięcie go bez większych problemów stanowi znamienny dowód na to, że straciły swoją szczelność i jak najszybciej należy wymienić sznur kominkowy. Koniecznie jest to również wtedy, gdy zauważymy, że ten element wyczuwalnie stwardniał.
Co może spowodować zużyty sznur kominkowy?
Jeśli nie wymienisz zużytego sznura kominkowego, cała instalacja utraci odpowiednią izolację. W efekcie zmniejszy się wydajność grzewcza, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Co więcej, brak szczelności spowoduje również rozchodzenie się dymu – charakterystyczny zapach będzie unosił się w całym domu. Chociażby z tych powodów cykliczny przegląd kominka musi uwzględniać wymianę sznura kominkowego.
Sznur do kominka – jaki wybrać?
Zastanawiasz się, jaki sznur do kominka najlepiej sprawdzi się w Twojej instalacji? Najważniejsze jest, aby był to produkt wykonany z żaroodpornych materiałów. Jego wytrzymałość temperaturowa nie może być mniejsza niż 800 stopni Celsjusza. Najlepszym wyborem będzie sznur kominkowy z włókna szklanego, który przez dłuższy czas będzie sprawdzać się w swojej funkcji.
Jak dopasować nowy sznur kominkowy do drzwiczek?
Kupując nowy sznur kominkowy, musisz dopasować go pod względem długości i średnicy. Najlepiej sprawdzić parametry zużytego elementu, aby na tej podstawie zamówić odpowiednią izolację. Ważne jest, aby sznur idealnie wypełniał rowek w drzwiach kominkowych – nie może być ani za gruby, ani za wąski.
Zestaw naprawczy do kominka – czy warto go kupić?
Każdy użytkownik kominka powinien zaopatrzyć się w specjalny zestaw naprawczy, który zawiera sznur kominkowy oraz klej do sznura. Wraz z tymi elementami szybko zadbasz o szczelność kominka, wymieniając zużyte materiały. Oczywiście nie tylko sznur, ale również klej powinien być ognioodporny.
Cykliczny przegląd kominka to obowiązek każdego użytkownika paleniska. Pamiętaj o regularnym wymienianiu elementów izolacyjnych, które dość szybko się zużywają. Nie zapominaj również o corocznym przeglądzie kominiarskim. Musisz także dbać o zachowanie czystości w całej instalacji.
Czytaj także: https://szybakominkowa.pl/porady/jak-dobrac-sznur-do-pieca-kominka/