Pęknięta szyba nie musi być problemem – jeśli tylko zaopatrzysz się w niezbędne akcesoria, to możesz wymienić ją samodzielnie, ale musisz liczyć się z pewnymi trudnościami. Już samo dopasowanie tafli do szczegółowych parametrów ramy kominkowej bywa kłopotliwym zadaniem. Zatem zastanów się, czy chcesz wykonać montaż szyby w ramie kominkowej samodzielnie, czy wolisz skorzystać z usług specjalistów.
Nowa szyba kominkowa – jaką należy wybrać?
Pierwszym krokiem w wymienieniu szyby w ramie kominkowej jest wybranie odpowiedniej tafli. Wiele osób zatrzymuje się już na tym etapie – nie każdy wie, czym należy się kierować w zakupie właściwego produktu. Wzorem powinna być szyba kominkowa, która do tej pory mieściła się w kominku. Ważne jest, aby wybrane szkło miało właściwości żaroodporne. Najlepiej zamówić je w sklepie specjalizującym się w sprzedaży akcesoriów kominkowych. Jeśli zdecydowałeś się na samodzielny montaż szyby w ramie kominkowej, zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem i złożenia zamówienia.
Jak dopasować nową szybę do ramy kominkowej?
Dokładne zmierzenie obecnej szyby kominkowej jest niezbędne, aby na tej podstawie ustalić szczegółowe wymiary nowej tafli. Najpierw musisz odmierzyć szerokość oraz długość, zapisując wynik w milimetrach. Następnie od otrzymanych wartości musisz odjąć 2-3 milimetry, podsumowując wymiary. Jest to niezbędne ze względu na zjawisko tak zwanej rozszerzalności cieplnej.
Problem z wyjęciem starej szyby kominkowej
Niestety, już na etapie wyjmowania starej szyby musisz liczyć się z pewnymi trudnościami. Tego typu tafle są przytrzymywane od wewnątrz specjalnymi śrubami na podkładkach. Aby wyjąć szybę kominkową, musisz najpierw ją odkręcić. Dość częstym zjawiskiem jest zapiekanie się śrubek, co wiąże się z ich bezpośrednim kontaktem ze skrajnie wysokimi temperaturami. W takiej sytuacji musisz najpierw zastosować środek ułatwiający odkręcanie, aby z jego pomocą poluzować przytrzymujące elementy.
Montaż szyby w ramie kominkowej a wymiana sznura
Decydując się na samodzielną wymianę szyby kominkowej, musisz pamiętać także o sznurze uszczelniającym. Ten element znajduje się pomiędzy ramą a szklaną taflą i z czasem ulega uszkodzeniu. Aby zachować pełną szczelność, należy zastąpić go nowym wypełnieniem. Zazwyczaj wystarczy po prostu go odkleić. Nie możesz jednak od razu przyklejać nowego uszczelnienia – musisz pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu ramy z pozostałości po kleju i starym sznurze.
Problem z brudną ramą kominkową – jak usunąć zalegające kawałki?
W ramie kominkowej często pozostają fragmenty sznura oraz pozostałości po sznurze. Aby szybko się ich pozbyć, najlepiej zastosuj papier ścierny. Wystarczy kilka trących ruchów, aby zadbać o idealną czystość ramy. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię możesz przyklejać nowy sznur. Warto zaopatrzyć się w gotowy zestaw naprawczy, który zawiera niezbędne elementy do zamontowania nowej szyby kominkowej.
Jak uszczelnić ramę kominkową?
Zastanawiasz się, jak najlepiej zadbać o pełną szczelność ramy kominkowej? W zestawie naprawczym znajdziesz nie tylko klej, ale także specjalny sznur, który umieszcza się we wnętrzu ramy. Jeśli nie zdecydujesz się na zakup kompletu, możesz oddzielnie kupić niezbędne elementy. Alternatywą dla kleju może być silikon – najważniejsze, aby materiał klejący miał właściwości żaroodporne i tym samym sprawdził się przy ultrawysokich temperaturach kominka. Na naniesionej warstwie klejącej możesz umieścić sznur.
Jak przykleić sznur do ramy kominkowej?
Kolejnym wyzwaniem, z którym musisz się zmierzyć, jest precyzyjne umieszczenie sznura w ramie kominkowej. Zadbaj o to, aby nie wystawał poza brzeg i dokładnie wypełniał szczelinę. Jeśli sznur nie zostanie odpowiednio dopasowany, montaż szyby w ramie kominkowej może zakończyć się jej uszkodzeniem. W tym przypadku nietrudno o pęknięcie tafli, która nie będzie właściwie ustabilizowana. Po przyklejeniu sznura musisz odczekać minimum 3 godziny do całkowitego wyschnięcia.
Wstawianie nowej szyby do kominka – o czym należy pamiętać?
Ostatnim etapem jest mocowanie szyby kominkowej. Należy umieścić ją w ramie drzwi kominka i przykręcić za pomocą śrub. Niestety, również w tym przypadku musisz liczyć się z dużym ryzykiem przypadkowego uszkodzenia szklanej tafli – wystarczy, że za mocno dociśniesz metalowe elementy mocujące. Powinieneś zachować szczególną ostrożność, pamiętając o tym, aby wszystkie zastosowane elementy montażowe były odpowiednio dopasowane do wybranej przez Ciebie szyby kominkowej.
Samodzielny montaż szyby w ramie kominkowej bywa kłopotliwy, i wymaga wiedzy, dlatego warto zastanowić się zleceniem tej usługi profesjonalistom. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.