Jeśli zależy Ci na wysokiej wydajności palenia, musisz zadbać o odpowiednią jakość polan. Zwróć uwagę nie tylko na ich wilgotność, ale także ilość kory. Niestety, palenie drewnem z korą w kominku wzmacnia wydzielanie się substancji smolistych, które niemal od razu osadzają się na szybie. W rezultacie nie możesz podziwiać tańczących płomieni, a dodatkowo efektywność spalania staje się znacznie mniejsza. Sprawdź, dlaczego nie warto palić drewnem z korą w kominku i wybierz polana o odpowiedniej jakości.
Dlaczego palenie drewnem z korą jest szkodliwe?
Decydując się na drewno z korą, musisz liczyć się z intensywnym wydzielaniem się substancji smolistych. Charakterystyczna, ciemna warstwa pokrywająca polana jest tak naprawdę niczym nasza skóra. To przez nią wydobywają się szkodliwe substancje, które następnie unoszą się wokół kominka. Niczym ludzka skóra stanowi swoisty filtr, wydzielając na zewnątrz zanieczyszczenia. Właśnie z tego powodu nie należy palić drewnem z korą, która z jednej strony chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, a z drugiej kumuluje szkodliwe substancje.
Drewno z korą a efektywność palenia
Kora nie tylko wpływa na szybkie zasmolenie szyby kominkowej, ale także znacznie obniża efektywność palenia. Pokryte nią drewno o wiele dłużej ogrzewa całą przestrzeń, a przy tym spala się bardzo nierówno. Niska moc opałowa sprawia, że świadomi użytkownicy kominka rezygnują z polan o wysokiej zawartości kory. Taki opał nie pomoże nam w szybkim ogrzaniu salonu i sprawi, że trzeba znacznie dłużej czekać na wyczarowanie w czterech ścianach przytulnej atmosfery.
Czy drewno z korą jest tańsze?
Niższa jakość opału z korą wpływa na odpowiednio niższą cenę. Wielu początkujących użytkowników kominka wybiera drewno, kierując się względami finansowymi. Rzeczywiście, w przypadku wysokiej zawartości kory cena może być bardzo satysfakcjonująca. Należy jednak liczyć się z faktem, że takie drewno ma znacznie niższą moc opałową. Tym samym, aby uzyskać ten sam efekt ciepła, trzeba kupić takiego drewna znacznie więcej. Oszczędności są zatem złudne, dlatego nie warto decydować się na opał o gorszej jakości.
Drewno z korą a dym z kominka
Konkretny rodzaj i jakość drewna mają kluczowy wpływ na intensywność dymu wydzielającego się z Twojego kominka. W przypadku polan znacznie pokrytych korą musisz liczyć się z uciążliwym i nieprzyjemnym dymieniem. Jest to związane z wydzielaniem przez drewno zanieczyszczeń, które szybko pokrywają szybę kominkową trudną do usunięcia sadzą i powodują, że w całym pomieszczeniu wydziela się nieciekawy i intensywny zapach.
Palenie drewnem z korą a zanieczyszczenie szyby
Chyba każdy użytkownik kominka chce jak najdłużej podziwiać przez szybę tańczące płomienie ognia, szczególnie jesienią i zimą. Niestety, w przypadku palenia drewnem z korą jest to praktycznie niemożliwe. Przy takim opale szyba kominkowa szybko pokrywa się nieciekawą smołą. Ciemna warstwa znacznie zmniejsza widoczność, a przy tym jest bardzo kłopotliwa do wyczyszczenia. Nawet jeśli sięgniesz po najlepsze preparaty do czyszczenia szyby kominkowej, musisz liczyć się z trudnościami. Przy częstym paleniu szklana tafla może niemalże w całości pokryć się czarną powłoką. Aby temu zapobiec, wystarczy uważnie wybierać drewno na opał, sprawdzając zawartość kory.
Zawartość kory w drewnie – co wziąć pod uwagę?
Na rynku znajdziesz polana z najróżniejszych gatunków drewna. Niektóre z nich wyróżniają się zwiększoną zawartością kory. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić najwyższej 10 procent w poszczególnych kawałkach drewna. Niestety, w przypadku wybranych gatunków drzew uzyskanie takich parametrów jest niemożliwe. Jako przykład warto podać drewno dębowe, w którym kora stanowi nawet 20 procent zawartości. Na jakie gatunki należy zatem zwrócić szczególną uwagę? Godne polecenia jest przede wszystkim drewno bukowe, w którym kora to najwyższej 10%. Takie polana są w stanie zapewnić naprawdę wysoką efektywność palenia. Z myślą o satysfakcjonującej wartości opałowej można także sięgnąć po drewno grabowe – zawartość kory jest tutaj zbliżona do drewna bukowego.
Drewno z korą a wilgotność
Kora jest także wyznacznikiem wilgotności drewna. Jeśli z trudem odchodzi od polan, oznacza to, że mamy do czynienia ze stosunkowo świeżymi kawałkami. Takie drewno cechuje się podwyższoną wilgotnością, która znacznie obniża jego wydajność palenia. Lepiej zrezygnować z gorszego jakościowo opału także ze względu na bardziej intensywne dymienie. Świeżo ścięte drzewa, z których kora bardzo słabo odchodzi, nie są zatem dobrym wyborem z myślą o efektywnym paleniu. Przy takim opale Twoja szyba kominkowa szybko pokryje się substancjami smolistymi.
Zrezygnuj z palenia drewnem o wysokiej zawartości kory i zdecyduj się na opał o wysokiej jakości. Wybierz polana bukowe lub grabowe, które mają nie więcej niż 10% tej charakterystycznej, zewnętrznej warstwy. Pamiętaj, że od Twojego opału zależy wygląd szyby kominkowej. Jeśli sięgniesz po mokre drewno o dużej zawartości kory, szklana tafla szybko pokryje się smołą.
Czytaj także: https://szybakominkowa.pl/news/czym-najlepiej-palic-w-kominku/