Dbanie o szyby kominkowe
Dowiedz się jak dbać o szyby kominkowe by służyły Ci na lata. Poznaj pojęcie pyrolizy szyby kominkowej i rodzaje kominków, w których używa się zabezpieczenia przed osadzaniem sadzy. To ułatwi Ci zadbanie o szyby kominkowe.
Palenie suchym drewnem to pierwszy, podstawowy warunek, który spełnij, by mieć czyste szyby kominka. Maksymalna wilgotność nie powinna przekraczać 20 %. Po mocnym rozpaleniu powstaje zjawisko pirolizy, wskutek którego cząsteczki osiadające na szybie odrywają się od niej i dopalane w palenisku.
Możesz także kupić kominki, w których zastosowano dodatkowe zabezpieczenia przed osiadaniem sadzy:
- szyby z kurtyną powietrzną – w mniejszym stopniu okopcają się, gdyż zimne powietrze zasysane otworami umieszczonymi wokół lub nad szybą i przepływając przy niej odpychają od niej cząsteczki sadzy;
- szyby samoczyszczące – od wewnętrznej strony pokryte są przezroczystą, cienką warstwą metalu, dzięki czemu ciepło nie przenika na zewnątrz kominka (kominek oddaje mniej ciepła na drodze promieniowania), ale odbija się od warstwy metalu. Rośnie wtedy temperatura w palenisku i powstaje zjawisko pirolizy, dzięki któremu cząsteczki osiadające na szybie odrywają się i są dopalane w palenisku.
Przed pierwszym użyciem szyby do kominka oczyść ją. W tym celu najpierw przetrzyj swoją szybę kominkową czystą, wilgotną ściereczką. Następnie ruchami okrężnymi wypoleruj panel, używając miękkiej ściereczki oraz kilku kropel specjalnego środka. Środka np. nadającego się do płyt kuchennych z ceramiki szklanej. Spłucz panel mokrą ściereczką i wytrzyj go do czystą miękką ściereczką. Po spłukaniu i wysuszeniu powierzchnia szkła kominkowego pokryta będzie niewidoczną błoną, która pomoże utrzymywać czystość. Regularne powtarzanie opisanych powyżej zabiegów konserwacyjnych znacznie ułatwi utrzymywanie szyby kominkowej w czystości.
Trudne do usunięcia osady z opału można zwykle szybko usunąć za pomocą skrobaka do szyb kominkowych trzymanego pod niewielkim kątem. Po usunięciu osadów wyczyść swoją szybę kominkową zgodnie z powyższym opisem.
Przeczytaj też o tym jak dbać o szyby kominkowe we wpisie „Czyszczenie szyby kominkowej”.
4 komentarze. Zostaw komentarz
Czy posiadacie Państwo w ofercie płyn do szyb kominkowych ? Mam przypaloną/ okopconą szybkę i ciężko jest ją doczyścić zwykłym płynem do szyb. Oczywiście także rozważam zakup szyby samoczyszczacej. Myślę że będzie to dobra inwestycja w przyszłość 🙂
Dzień dobry Pani Gosiu oczywiście – właśnie wprowadzamy nową serię płynów które po przetestowaniu na bardzo brudnej szybie zdały egzamin na piątkę. Proszę napisać w zamówieniu + Gratis a dołączymy drobny upominek do zamówienia
Można u Państwa zrobić szybę kominkową z wywierconymi otworami, np.na podstawie przesłanego rysunku?
Panie Dominiku dziękuję za ciekawe pytanie – oczywiście że tak. Gdyby jednak rysunek okazał się trudny do wykonania – zawsze można wysłać do nas szablon z kartonu na podstawie którego przygotuję nową szybę do kominka.